Maltańczyk

Maltańczyk jest psem towarzyskim, aktywnym, lubiącym zabawę, a przy tym bardzo inteligentnym i łatwym do ułożenia. To bardzo elegancki pies, który zawsze nosi głowę wysoko.

Mają wspaniały charakter. Maltańczyk jest energiczny i ruchliwy, ale nie potrzebuje bardzo aktywnych form ruchu. Z maltańczykiem lepiej wybrać się na spacer, podczas którego pies będzie mógł eksplorować teren, niż zabrać go na jogging. Psy tej rasy od dawien dawna towarzyszyły ludziom, dlatego bardzo przywiązują się do swoich opiekunów.  Maltańczyki to zwierzęta o wrodzonej łagodności, ale również o radosnym usposobieniu. Szybko się uczą, co sprawia, że są świetnymi psami towarzyszącymi.

Maltańczyk to jedna z najstarszych ras psów. Za czasów Arystotelesa w starożytnej Grecji maltańczyki zwane były Melitaei Catelli. Znane były również w starożytnym Rzymie, będąc ukochanymi pupilami Rzymianek. Według Strabona psy te w dawnych czasach zamieszkiwały Maltę, która kiedyś nazywała się Melita. W późniejszych wiekach maltańczyki znalazły uznanie u malarzy renesansowych, którzy umieszczali je na swoich obrazach w towarzystwie kobiet z wyższych sfer.

Nazwa MALTAŃCZYK nie oznacza, że rasa pochodzi z wyspy Malta. Przymiotnik „maltański” pochodzi w tym wypadku od semickiego słowa „malat” oznaczającego azyl lub przystań. Ten sam źródłosłów pojawia się także w wielu nadmorskich nazwach własnych, m.in. w nazwie nadadriatyckiej wyspy Méléda, sycylijskiego miasta Melita oraz nazwie wspomnianej już wyspy Malta. Przodkowie tych małych piesków żyli w portach i nadmorskich miastach środkowego obszaru Morza Śródziemnego, gdzie polowali na myszy i szczury, licznie spotykane w portowych składach i ładowniach. Już Arystoteles (384–322 p.n.e.) wzmiankuje o rasie małych piesków, które określił łacińską nazwą „canes melitenses”. Psy te znane były w starożytnym Rzymie, będąc ulubionymi towarzyszami matron. W pierwszym stuleciu opisane zostały przez goegrafa Strabona. Maltańczyki były częstym motywem malarstwa renesansowego. Na obrazach przedstawiano małe salonowe pieski u boku pięknych kobiet ówczesnej epoki.

Cechą charakterystyczną maltańczyka jest lśniąca, śnieżnobiała sierść. Włos powinien być obfity, jednolity w dotyku i zupełnie prosty. Taka sierść to duma właściciela, ale również obowiązek. Maltańczyk wymaga regularnej, starannej pielęgnacji i odpowiedniej diety.

Maltańczyki to psy długowieczne. Średnia długość życia to kilkanaście lat. Rasa ta kształtowała się na przestrzeni tysiącleci, tym samym selekcja naturalna umocniła jej genotyp. Maltańczyki nie mają wielu chorób przypisanych do rasy